Zośka Papużanka – spotkanie autorskie

 

9 czerwca (piątek) godzina 19:00,
Czytelnia Centrum Sztuki Współczesnej /wstęp wolny/
Wały Gen. Sikorskiego 13

 

W ramach Toruńskiego Festiwalu Książki spotkamy się również z Zośką Papużanką. Jej niezwykła książka Szopka została uznana przez portal culture.pl za najlepszy, najgłośniejszy i najbardziej obiecujący literacki debiut roku. Zaowocowało to nominacją do nagrody Nike 2013, a także do Paszportów Polityki. Teraz Papużanka powraca z nowym wydawnictwem – On, o którym opowie prowadzącej spotkanie Karinie Obarze.

Bohater najnowszej powieści Zośki Papużanki nie nadaje się na bohatera powieści. W końcu jak kochać kogoś, kogo łatwiej się wstydzić? Kto jest po prostu „taki sobie”. Kto źle się uczy. Nie zadaje pytań. Gubi zeszyty, obgryza paznokcie. Nie spełnia żadnych ambicji. Nie będzie nikim ważnym. Wszyscy się z niego śmieją. To powieść o tym co zrobić, gdy rzeczywistość za nic sobie ma nasze oczekiwania i przybiera kształt, którego nie chcemy…

Zośka Papużanka (ur. 1978) – autorka powieści Szopka – jednego z najgłośniejszych debiutów ostatnich lat – nominowanej do Literackiej Nagrody Nike 2013 i Paszportu Polityki. Doktor teatrologii, nauczycielka języka polskiego. Mieszka w Krakowie z mężem i dwoma synami.

Krakowska podstawówka, zakurzone lektury, schyłek PRLu i rodzący się kapitalizm. Oraz niepasujący nigdzie Śpik. Powieść „On” to napisany z ogromnym wyczuciem i szacunkiem przewodnik po odmiennej wrażliwości, osobnym świecie.
Jacek Dehnel