Wolny Rynek Poetycki

 

9 czerwca (piątek) godzina 21:00, 
Klubokwiarnia Cyrkowa /wstęp wolny/
Rynek Staromiejski 1

 

Wolny Rynek Poetycki to niezwykła idea dawania poezji miastu, jaką 10 lat temu (w lipcu 2007 roku) zapoczątkowali Grzegorz Giedrys i Cezary Dobies. Wychodząc ze słusznego założenia, że Toruń jest miastem poezji, stworzyli wydarzenie poetyckie, będące swoistą agorą poezji. Każdy, kto miał coś ciekawego do powiedzenia mógł przeczytać swój utwór. Wolny Rynek odbywał się regularnie, przez kilka następnych lat. Początkowo w CWC Wicza w pięknym entourage’u toruńskiej starówki, następnie poetów przygarnęła znajdująca się w Dworze Artusa Kafeteria Struna światła.

Przez te kilka lat działalności odbyło się 18 poetyckich spotkań. Barwne historie, jakie miały podczas nich miejsce stały się miejskimi legendami. W 2014 roku formuła WRP wyczerpała się. Próby wskrzeszania spełzły na niczym. Może zabrakło konsekwencji, a może sił do mobilizacji, pewne jest to, że impreza zniknęła z toruńskiego kulturalnego firmamentu.

Dziś po 10 latach, Dwór Artusa przypomina to wydarzenie. W ramach Toruńskiego Festiwalu Książki, którego motywem przewodnim jest historia, powracamy w miejsce, w którym wszystko się zaczęło. Nie ma już wprawdzie CWC Wicza, ale jest klubokawiarnia Cyrkowa i są też poeci, którzy po raz kolejny pragną dać poezję miastu. Jak pisał kiedyś ojciec założyciel, Cezary Dobies, miasto bez poezji jest martwe, jak odnowiona kamienica bez mieszkańców.

Całość poprowadzi nieoceniony Grzegorz Giedrys, zaś muzycznie uświetni wszystko Tomasz Krzemiński i jego gwiżdżący kontrabas.

 
 

Swoją twórczość zaprezentują:

Marta Kapelińska, Martyna Buliżańska, Monika Lewandowska, Daria Danuta Lisiecka, Agnieszka Niezgoda, Hanna Grewling, Agnieszka Bykowska, Marta Lang, Anna Dwojnych, Adrian Stelmaszyk, Szymon Szwarc, Paweł Tański, Michał Pranke, Tomasz Dalasiński, Rafał Kowalczyk, Marcin Jurzysta, Richard Chetwynd, Stefan Kornacki, Paweł Zaremba, Miron Szmytkiewicz, Janusz Milanowski, Karol Graczyk, a także Grupa Piekary 24 w składzie Basia Linsztet, Mariusz Słonina i Mateusz Łapiński.