Wojciech Kuczok

 

16 czerwca (piątek) godzina 19:00, 
Dwór Artusa /wstęp wolny/
Rynek Staromiejski 6

 

Wojciech Kuczok po raz kolejny zagości w Dworze Artusa. Tym razem w ramach Toruńskiego Festiwalu Książki autor promować będzie swoją najnowszą pozycję zatytułowaną Czarna.

Laureat nagrody Nike zdecydował się na bliższe poznanie akt sprawy Marioli Myszkiewicz, nauczycielki z Czarnej Białostockiej, okrutnej morderczyni. Autor podkreśla, że bohaterem jego książki jest zawsze polszczyzna. Z tej ponurej historii rozgrywającej się gdzieś na końcu świata, a jednocześnie w miejscu uznającym się za środek wszystkiego (także empatii i moralności), wyłania się opowieść, w której język dba zarówno o to, by podmiotowo opisać każdego bohatera, jak i przedstawić jego działania.

Książka ukazała się w wydawnictwie od Deski do Deski Anny i Tomasza Sekielskich, w serii Na F/Aktach. Jak zauważają krytycy propozycja siłą rażenia przypomina Inną duszę Łukasza Orbitowskiego, a doskonałością językową Smutek cinkciarza Sylwii Chutnik.

Podczas spotkania spodziewać się możemy (jak zawsze w przypadku tego autora) dużego poczucia humoru i wspaniałych opowieści, które każdego miłośnika literatury wciągną w swój wir.

Kuczok jest dosadny i bezkompromisowy – niewielu bohaterów ma jakąkolwiek taryfę ulgową, ale widzimy, że Czarna nie jest obiektywna w ocenianiu i karaniu. Z tej pasjonującej narracji o ludzkiej krzywdzie w małej społeczności wydobywa się coś więcej niż tylko opowieść o osamotnionym koźle ofiarnym, na którym wszyscy muszą się wyżyć.
Jarosław Czechowicz