Marcin Wroński

 

15 czerwca (czwartek) godzina 19:00, 
Dwór Artusa /wstęp wolny/
Rynek Staromiejski 6

 

 

Dwaj znakomici autorzy powieści kryminalnych, czyli Marcin Wroński i Ryszard Ćwirlej zagoszczą w Dworze Artusa na Toruńskim Festiwalu Książki. Zapowiada się istny pojedynek Gentelmanów! Wroński, który do perfekcji opanował ten gatunek literacki kontra Ćwirlej – doskonały twórca powieści „neomilicyjnej” to mieszanka wybuchowa.

Inne perspektywy, inne punkty widzenia, dystans do siebie i swojej pracy, a przede wszystkim literackie doświadczenie. Właśnie te czynniki są gwarancją ciekawego spotkania, o między innymi komisarzu Zydze Maciejewskim – bohaterze cyklu retro kryminałów Marcina Wrońskiego. Przeniesiemy się do międzywojennego Lublina, gdzie wbrew wszystkiemu i wszystkim twardą ręką zaprowadza porządek i wymierza sprawiedliwość główna postać.

Skomplikowane intrygi kryminalne, rodzaj zbrodni i humor to to, co łączy twórczość zaproszonych na Festiwal Gentelmanów. Do tego ironiczna gra ze schematami tzw. powieści milicyjnej, czyli cykl powieści Ryszarda Ćwirleja z mundurowymi z Komendy Wojewódzkiej w Poznaniu lat 80. XX wieku, który ukaże nam obraz schyłku PRLu, mentalność i życie codzienne ówczesnych ludzi.

Wszystko okraszone eleganckimi historiami, anegdotami, ciekawostkami… Tego spotkania nie można przegapić!