Magdalena Grzebałkowska

 

10 czerwca (sobota) godzina 17:00,
Dwór Artusa /wstęp wolny/
Rynek Staromiejski 6

 

Magdalena Grzebałkowska to polska pisarka i dziennikarka Gazety Wyborczej. Napisała trzy książki, wszystkie okazały się absolutnymi hitami. Z autorką będzie można spotkać się w Dworze Artusa podczas Toruńskiego Festiwalu Książki.

Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego to głośny debiut Grzebałkowskiej, który ukazał się w 2011 roku. Opowiada historię duchownego, który wymyka się wszystkim schematom. Ukazuje nieznane wcześniej zapiski Twardowskiego, które dotyczą różnych sfer jego życia. Są to między innymi przyjaźnie z kobietami, współpraca z SB, ale i samotność poety. Ksiądz Paradoks przybliża młodość, początki niezwykłej popularności oraz ostatnie, najbardziej tajemnicze lata życia poety w sutannie.

Druga, równie głośna i ważna książka autorki to Beksińscy. Portret podwójny (2014), uhonorowana nagrodą Śląski Wawrzyn Literacki. Opowiada w niej historię ojca i syna: Zdzisława i Tomasza Beksińskich – jednego z najbardziej kontrowersyjnych polskich malarzy i wybitnego dziennikarza muzycznego. Biografia została uznana za książkę roku 2014. Otrzymała też dwie nominacje: do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz do Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia 2015.

Jej ostatnia książka 1945. Wojna i pokój wydana w 2016 roku, okazała się kolejnym wielkim sukcesem. Została nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, otrzymała Polsko – Niemiecką Nagrodę Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego, Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej, nominowana również do Nike, gdzie doszła do finału. Książkę trafnie opisuje Marcin Zarema:

1945 to rok pełen sprzeczności i chaosu. Jest w nim wszystko: potężne nadzieje związane z końcem wojny i gorycz pokoju. Radość, że przeżyliśmy, i obrazy masowych ekshumacji. Heroiczna odbudowa oraz szaber i korupcja. Przemoc wobec Polaków i Polaków wobec ‚obcych’. Złożoność tego czasu doskonale uchwyciła Magdalena Grzebałkowska, pokazując ten rok z perspektywy zwyczajnych ludzi. Reportaż z jądra ciemności? Pobojowiska? Nie tylko. To także opowieść o powrocie do życia.