Krzysztof Przegiętka- spotkanie autorskie

                         

15 czerwca (czwartek) godzina 10:30,
Dom Organizatora /wstęp wolny/
ul. Czerwona Droga 8
                                                               

 

 

Historia słynnego dzwonu Tuba Dei będzie nie lada gratką dla miłośników lokalnych ciekawostek z zakresu architektury i sztuki. Przedstawi ją Krzysztof Przegiętka w ramach Toruńskiego Festiwalu Książki.

Dr Krzysztof Przegiętka to fizyk z toruńskiego UMK. Zawodowo zajmuje się zastosowaniem zjawiska luminescencji do datowania osadów geologicznych i zabytkowej ceramiki. Jego pasają natomiast są dzieje Torunia i zabytki, o czym świadczy chociażby fakt, iż był dzwonnikiem Tuba Dei.

Ten instrument zawieszony w kościele Świętojańskim w Toruniu – znany przede wszystkim ze swego donośnego i majestatycznego głosu, uświetniającego najważniejsze wydarzenia – wzbogacił się na przestrzeni wieków o barwne opowieści i tajemnicze legendy. Jego dzieje są ściśle związane z historią miasta. Jednak czy wiemy o nim wszystko? Najstarsze znane pisane źródła opisujące historię dzwonu sięgają początku XVIII w. i datują powstanie instrument na rok 1522. Niektóre nowsze opracowania, począwszy od XX wieku interpretują datę zapisaną w inskrypcji na dzwonie jako 22 września 1500 rok. Dziś podstawowe fakty nie budzą wątpliwości: dzwon o dolnej średnicy kielicha wynoszącej 2,20 m i masie dochodzącej do 7,3 tony należy do największych historycznych dzwonów kołysanych w Europie.

Czy jednak jesteśmy w stanie podjąć próbę oddzielenia prawdy od mitów, aby zbliżyć się do odpowiedzi na pytania: kiedy, kto i gdzie ulał dzwon Tuba Dei, który nieprzerwanie stanowi powód do dumy mieszkańców Grodu Kopernika? Odpowiedzi poszukamy podczas spotkania.

Moderator spotkania – Katarzyna Kluczwajd.