Janusz Traczykowski – spotkanie autorskie

 

16 czerwca (piątek) godzina 16:00,
Dom Muz /wstęp wolny/
ul. Podmurna 1

 

Podczas 23. Toruńskiego Festiwalu Książki nie mogło zabraknąć również spotkania z autorem związanym z miastem Mikołaja Kopernika. Janusz Traczykowski to toruński dziennikarz, absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Ilustrowanego Kuriera Polskiego w Bydgoszczy. Kierownik oddziału tej redakcji w Toruniu, współpracownik Kujaw, Kulis i Angory. Stypendysta rządu greckiego Andreasa Papandreu. Autor reportaży w wielu czasopismach krajowych i zagranicznych oraz książek ELAS znaczyło wolność i Duchy Akropolu.

Na spotkaniu w Domu Muz Janusz Traczykowski promował będzie tę ostatnią, opowiadającą o ludziach, których wojenne losy powiązała okupacja Grecji, podczas drugiej wojny światowej.

To opowieść o zmobilizowanych do niemieckiej armii Polakach. Johan i Waldemar – mieszkańcy Śląska i Pomorza chcą ratować rodziny przed wywiezieniem do obozu koncentracyjnego lub na roboty do Rzeszy. Pełnią służbę w Grecji w kompaniach wartowniczych, pilnując portu, magazynów amunicji, żywności, paliwa. Mimo rozterek i obaw o rodzinę pozostawioną w kraju, nawiązują kontakty z rosnącym w siłę greckim podziemiem, a obcy mundur nie zdołał przesłonić ich polskiego pochodzenia. Współpraca przejawia się najpierw umożliwieniem sprzedaży broni, amunicji i żywności, której brakowało w całym kraju, później otwartą walką zbrojną. Po kapitulacji Włoch, Polacy w niemieckich mundurach, kierowali żołnierzy włoskich do greckiej partyzantki. Niezwykle cenne były przekazywane przez naszych rodaków informacje o charakterze wywiadowczym, które stanowiły pomoc w walce z okupantem Europy. I o tym właśnie mówi ta opowieść.

Miłośnikom tematyki historycznej i opowieści pełnych dramatycznych, a wojnie przypisanych wydarzeń, książka  Janusza Traczykowskiego na pewno przypadnie do gustu. Tym bardziej, że jej niewątpliwy walor literacki daleko wybiega poza standardy przypisywanej tzw. literaturze faktu.
Zdzisław Pruss