Jak zrobić dobry reaserch? warsztaty

Jak zrobić dobry research – warsztaty z Przemysławem Semczukiem
Termin: 12-13 czerwca (poniedziałek – wtorek)
Miejsce: Centrum Kultury Dwór Artusa, Stary Rynek 6 (pierwszy dzień), Biblioteka Uniwersytecka (drugi dzień)

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Decyduje kolejność zgłoszeń na adres: maszyna@maszynadopisania.pl

Opis:

Kurs obejmuje sesję wykładu opartego o konkretne reportaże, które ukazały się w prasie, bądź w formie książek dokumentalnych. Przed kursem uczestnicy otrzymają jedno zadanie polegające na przygotowaniu „researchu” na wskazany temat. Wyniki ich pracy zostaną omówione i wykorzystane jako przykład. Uczestnik może przesłać przed zajęciami konspekt swojej pracy ze wskazaniem ewentualnych pytań dotyczących zbierania dokumentacji.
Masz pomysł na powieść, kryminał, a może dokument? A może ktoś Ci opowiedział wspaniałą historię, która nadaje się do opisania w tygodniku? To dopiero początek. Twój bohater żyje (lub żył przed laty) w prawdziwym świecie. Aby zapełnić trzysta – a może więcej stron książki, potrzebujesz informacji. Możesz wszystko wymyślić, ale i tak potrzebujesz inspiracji. Skąd je wziąć? Z życia, bo to życie pisze najlepsze scenariusze. Musisz je tylko odnaleźć. Pytanie gdzie i jak to zrobić, bo Google Ci nie pomoże. Ja robię to od dziesięciu lat. Wiem jak trudno było mi na początku, bo nikt mnie tego nie nauczył na studiach dziennikarskich. Sam odkrywałem najbardziej dziwaczne miejsca, w których można zdobyć cenne informacje. Teraz mogę się tą wiedzą podzielić.
Po ukończeniu kursu uczestnik będzie wiedział jak i gdzie szukać informacji, jak korzystać z archiwów i bibliotek, jak przygotować się i przeprowadzić wywiad z bohaterami/świadkami/uczestnikami wydarzeń, jak efektywnie i bezpiecznie korzystać ze źródeł internetowych.

Archiwa – nie tylko IPN