Filip Springer

14 czerwca (środa) godzina 19:00,
Plac przez Teatrem Horzycy /wstęp wolny/
Plac Teatralny 1

 

Toruński Festiwal Książki gościć będzie także Filipa Springera – reportera, fotografa, blogera. Publikuje on w prasie ogólnopolskiej, regularnie współpracuje z tygodnikiem Polityka, pisze dla Instytutu Reportażu. Podczas toruńskiego spotkania poznamy prawdziwe oblicze tego cenionego popularyzatora dobrej architektury i znawcy polskich miast, miasteczek i ich mieszkańców. Szczególnego charakteru wieczorowi nadadzą aktorzy Teatru im. Wilama Horzycy, którzy przeczytają fragmenty reportaży festiwalowego gościa.

Tych fragmentów będzie niemało a to za sprawą długiej listy wydanych przez Springera książek: debiutancka (2011) Miedzianka. Historia znikania, następnie Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL, Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach, Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni, 13 pięter, Księga zachwytów, Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast. Ostatnia pozycja to opowieść o byłych stolicach województw, ich historii oraz o tym, co dzieje się w nich obecnie i z jakimi borykają się problemami. To opowieść o historiach, których często nie znają nawet mieszkańcy tych miast.

Czyni to autora cenionym reportażystą. Świadczą o tym również liczne nagrody i nominacje. Miedzianka… została nominowana do takich nagród jak: Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagroda Literacka Nike, Nagroda Literacka Gdynia, Nagroda za Książkę Historyczną Roku, Środkowoeuropejska Nagroda Literacka Angelus oraz Nagroda Polskiego Towarzystwa Wydawców Prasy. Z kolei Źle urodzone wybrano do Plebiscytu w Radiowym Domu Kultury w kategorii Książka roku. W 2013 roku autor został nagrodzony Medalem Młodej Sztuki. Zaś za książkę 13 pięter otrzymał Śląski Wawrzyn Literacki (2016).