Elżbieta Cherezińska

 

 

17 czerwca (sobota) godzina 19:00,
Dwór Artusa/wstęp wolny/
Rynek Staromiejski 6

 

Polska pisarka powieści historycznych, absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W Dworze Artusa spotka się z czytelnikami podczas Toruńskiego Festiwalu Książki. Będzie to wspaniała okazja do rozmowy na temat jej najnowszych książek z cyklu Harda królowa jak i wcześniejszych bestsellerów, w których miłośnicy historii na pewno znajdą coś dla siebie!

Książkowym debiutem Elżbiety Cherezińskiej, bo o niej mowa, był napisany wspólnie z Szewachem Weissem wywiad – rzeka z byłym ambasadorem Izraela w Polsce. Ale popularność i stałe miejsce na polskim rynku literackim przyniosły jej powieści historyczne. Północna droga to pierwszy cykl powieściowy, którego akcja rozgrywa się na przełomie X i XI wieku w Norwegii.

W 2010 roku ukazała się Gra w kości – pierwsza jej powieść o Piastach. Cherezińska opisuje czas zjazdu gnieźnieńskiego i panowania Bolesława Chrobrego, a przede wszystkim znakomicie oddaje realia średniowiecznej Europy przełomu tysiącleci. Z kolei cykl Odrodzone Królestwo (bestsellerowa Korona śniegu i krwi oraz Niewidzialna korona) to powieści osadzone w Polsce w epoce rozbicia dzielnicowego i czasów Władysława Łokietka.

Bestsellerem okazał się również wydany w 2013 roku Legion, historia Brygady Świętokrzyskiej, oddziału Narodowych Sił Zbrojnych, który podczas II wojny światowej walczył zarówno z Niemcami i Sowietami. W 1945 roku żołnierze Brygady przedarli się na zachód chcąc połączyć się z Armią Generała Andersa.

W wydanych w 2016 roku książkach Harda i Królowa autorka wraca do czasów pierwszych Piastów – tym razem bohaterką jest Świętosława, córka Mieszka I i siostra Bolesława Chrobrego. Mariusz Cieślik z Wprost tak zachwala tę powieść:

w XXI wieku okazało się, że Sienkiewicz też jest kobietą. W tym wcieleniu nazywa się Elżbieta Cherezińska. Potrafi opowiadać równie pasjonująco jak autor Trylogii, tyle że na główne bohaterki wybiera mocne kobiety.