Barka na Wiśle

17 czerwca (sobota) godzina 21:00, 
Barka na Wiśle

 

Toruński Festiwal Książki to nie tylko spotkania autorskie, panele dyskusyjne i warsztaty. To również muzyka. Jednak – muzyka bardzo nietypowa. Muzyka – w której motywem przewodnim jest rzeka Wisła z historią miejsc w tle.

Wraz z zespołem Hambawenah (czyt. hambauena) odkryjemy na nowo, nieco dziś zapomnianą tradycję kultur wodniackich. Pieśni flisacze w rytmie folk, etno czy World Music to kapitalne zwieńczenie książkowego święta w Grodzie Kopernika! Miejsce również nie jest przypadkowe – barka na Wiśle i późna pora nadadzą dodatkowego klimatu koncertowi.

Hambawenah opracowują tradycyjne pieśni, zachowując ich oryginalną linię melodyczną i gwarę, ubogacając je jednak własnymi, nowoczesnymi aranżacjami. Przez to potrafią tchnąć w utwory zupełnie nowe życie. Pieśni „wodnych wędrowców” (‚hamba’ – podróż) nie ograniczają się do tradycji tylko jednego regionu etnograficznego. Łączą zwyczaje z przeróżnych zakątków Polski, często sięgając do archiwalnych materiałów. Grupa posiada w swoim repertuarze pieśni, które przed wiekami stanowiły kanon polskiej muzyki żeglarskiej.