Anna Kamińska – spotkanie autorskie

 

 

13 czerwca (wtorek) godzina 19:00,
Dach Centrum Sztuki Współczesnej /wstęp wolny/
Wały Gen. Sikorskiego 13

 

 

Na Dachu Centrum Sztuki Współczesnej w ramach Toruńskiego Festiwalu Książki odbędzie się spotkanie z Anną Kamińską – dziennikarką, publicystką (Wysokie obcasy, Pani, Zwierciadło), wydawcą programów TV. Przede wszystkim jednak autorką książek: Odnalezieni. Prawdziwe historie adoptowanych (2010), Miastowi. Slow food i aronia losu (2011) oraz porywających i głośnych biografii Simony Kossak oraz Wandy Rutkiewicz.

Kamińska w swoich wydawnictwach porusza problemy psychologiczno – społeczne. Przy tym niezwykle wnikliwie analizuje swoich bohaterów. Jest wierna faktom, a rzeczywistość odtwarza bardzo realistycznie. Ten (tak oczywisty) zabieg sprawia, że jej bohaterki są autentyczne i stają się bliskie czytelnikowi.

Taka właśnie jest Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak, wydana w 2015. To opowieść o kobiecie buntowniczej i nietuzinkowej. Córce Jerzego, wnuczce Wojciecha oraz prawnuczce Juliusza – trzech malarzy zafascynowanych polskim krajobrazem i historią. Miała być synem i kontynuować rodzinną tradycję związaną z malarstwem. Wybrała jednak zupełnie inną, własną drogę. Uznawana za dzikuskę, ponad 30 lat mieszkała w drewnianej leśniczówce w Puszczy Białowieskiej, bez dostępu do wody i prądu. Rozmawiała ze zwierzętami, spała w jednym łóżku z rysiem, zamiast psa miała oswojonego dzika. Była naukowcem, ekologiem, autorką nagradzanych filmów i słuchowisk radiowych. Potrafiła uwolnić się spod znanego nazwiska i odnaleźć swoje miejsce w świecie.

Michał Nogaś z Programu 3 Polskiego Radia, również Gość tegorocznego TFK komentuje tak Simonę…

Żałuję, że nie zdążyłem poznać Simony Kossak. Ale ten żal koi nieco niezwykle interesująca książka Anny Kamińskiej, opowieść o wyjątkowej osobowości i fascynującym życiu. Proszę dać się zabrać do Dziedzinki, to podróż jakich mało!

Kolejna świetnie zapowiadająca się biografia, której premiera zapowiedziana jest na Big Book Festival dotyczy Wandy Rutkowskiej. Kamińska opowiada w niej historię himalaistki, trzeciej kobiety i pierwszej Europejki na Mount Evereście oraz pierwszej kobiety, która zdobyła szczyt K2. Jakich ciekawostek się z niej dowiemy? Czy Wanda naprawdę zginęła w górach czy przez lata ukrywała się w klasztorze? Promocja książki niebawem.